Ślubne zwyczaje – metoda na udane małżeństwo? cz.II

Czy któraś z Was wie dlaczego Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg sali weselnej albo skąd się wziął zwyczaj tortu weselnego? Tradycji i zwyczajów weselnych jest wiele i chętnie nawiązujemy do nich w dniu uroczystości. Ale czy wiecie jak je interpretować?:)
Błogosławieństwo Pary Młodej

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem to jeden z najbardziej wzruszających momentów w dniu całej uroczystości. To życzenia składane Parze Młodej i wyraz przychylności rodziców dla ich małżeństwa. Para Młoda zaś, przeprasza i dziękuję swoim rodzicom, ale często także dziadkom i chrzestnym za dzieciństwo i trud włożony w wychowanie.
Błogosławieństwo odbywa się najczęściej w domu rodzinnym Panny Młodej. Młodzi klęcząc przed bliskimi proszą o błogosławieństwo. Przyjęło się, że ceremonię rozpoczyna mama Panny Młodej, następnie mama Pana Młodego, tata Panny Młodej i tata Pana Młodego. Rodzice błogosławią dzieci znakiem krzyża, kropią wodą święconą i dają krzyż do ucałowania. Następnie błogosławią zebrani bliscy.
Do ołtarza z ojcem czy z Panem Młodym?

Kolejnym bardzo wzruszającym momentem jest podprowadzenie Panny Młodej przez jej ojca do ołtarza. To piękny zwyczaj w którym ojciec przekazuje Panu Młodemu swoją córkę. Zazwyczaj kończy się to ucałowaniem córki, podaniem ręki Panu Młodemu i przekazaniem kilku słów np. "dbaj o nią". Na pewno jest to bardzo wyjątkowy moment dla ojca. Poczuje się on doceniony. Niektórzy uważają, że jest to przedmiotowe traktowanie kobiet "ojciec oddaje córkę innemu mężczyźnie". Sama byłam odprowadzona przez ojca i mimo opinii innych, był to dla mnie bardzo wzruszający i symboliczny moment tego dnia.
Alternatywą jest pójście pod rękę z Panem Młodym, Po Młodych czekających w drzwiach kościoła wychodzi ksiądz i prowadzi ich do ołtarza. Ten scenariusz na pewno nie sprawdzi się jeśli Pan Młody miałby zobaczyć Pannę dopiero przy ołtarzu. Ale plusem jest fakt, że oboje czują się wyjątkowo idąc miedzy gośćmi.
Sypiemy ryżem, monetami czy płatkami róż….?
Młodzi wychodząc z kościoła obsypywani są ryżem, pieniędzmi lub płatkami kwiatów, które zgodnie z tradycją mają zapewnić im majętność i dobrobyt. Na co jednak się zdecydować?:) Ile par tyle opinii.

Spoglądając w przeszłość całe pokolenia od zawsze sypały ryżem po zaślubinach. Ale opinie są rożne. Jedne pary są tradycjonalistami i przygotowują woreczki z ryżem dla gości, inne zaś uważają to za grzech. Przekonania religijne są tak silne, że nie pozwalają im na rzucanie jedzeniem. Można także użyć argumentu od strony praktycznej, ponieważ ryż wpada we włosy, za dekolt i brudzi garnitur pozostawiając białe ślady. Dużo także zależy od proboszcza w danej parafii. Z nim przede wszystkim należy to ustalić. Niestety większość z nich nie godzi się na rzucanie ryżem, także ta tradycja powoli zanika.
Najwygodniejsze moim zdaniem jest rzucanie monetami. W przekonaniu niektórych ma zapewnić Młodym byt. Zbieranie monet ma tylko jedną małą wadę – niszczy paznokcie Panny Młodej 🙂 Dlatego chętnie pomagają goście, a w szczególności dzieci. Plusem tego wyboru jest fakt, że nie trzeba sprzątać po! A to dosyć mocny argument!
Rzucając płatkami kwiatów z przygotowanych torebek czy wystrzeliwując je z tuby trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż trzeba później je zebrać. Mimo to Młodzi często decydują się na ten zwyczaj, ponieważ pięknie prezentuje się na zdjęciach.

Przywitanie chlebem i solą oraz wodą i wódką

W tradycji polskiej przyjęło się, że przed domem weselnym chlebem, solą oraz wódką witają Młodych rodzice. Niestety ta tradycja przechodzi do lamusa, ponieważ Młodych coraz częściej wita gospodarz/właściciel sali. Rodzice Młodych raczej chętnie przekazują przywitanie w jego ręce. Jest on ubrany zazwyczaj w odświętny strój (w różnych regionach Polski wygląda on inaczej) witając Młodych i gości w swoim domu.
Aby Młodym niczego w życiu nie brakowało muszą zjeść kawałek chleba posypanego solą i popić je wódką lub wodą.
Słowa wypowiadanie podczas tego zwyczaju to: „Witamy was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło".
Młodzi mają do wyboru kieliszek z wodą i kieliszek w wódką. Panna Młoda dokonuje wyboru jako pierwsza. Tradycja mówi o tym, że kto wybierze wódkę będzie rządził w związku i rodzinie, kto trafi na wodę będzie mu posłuszny. Puste kieliszki Młodzi małżonkowie wyrzucają za siebie przez prawe ramie.
Rzucanie kieliszków przez Młodych
Tradycja głosi, że Młodzi po wypiciu wody i wódki rzucają kieliszki przez prawe ramie. Ile kawałków rozbitego szkła uda się im policzyć, tyle lat szczęścia ich czeka. Jeśli zaś kieliszek upadnie i nie zbije się świadek powinien przydeptać i rozbić go nogą.

Przeniesienie Panny Młodej przez próg sali weselnej.
Przeniesienie przez próg jest symbolem wstąpienia w nowe życie.
Tradycja ta pochodzi ze starożytnego Rzymu, gdzie wierzono, że jeśli Panna Młoda potknie się o niego, przyniesie jej to nieszczęście. Pan Młody ma właśnie temu zapobiec 🙂
Mała rada dla Pana Młodego przy przenoszeniu przez próg:
warto, aby zwrócił uwagę na ograniczenia sukienki Żony:)
Od tej pory Panna Młoda staje się Panią Młodą. To częsty błąd na winietce! Na sali już jest Panią Młodą 🙂

Pierwszy taniec

Pierwszy taniec Pary Młodej jest symbolem rozpoczęcia wesela. Jest również zachęceniem gości do wspólnej zabawy do białego rana. Często Młodym zależy aby było to coś ciekawego, co goście zapamiętają na długie lata. Ciekawy układ, ale także dodatkowe efekty, jak puszczony dym czy wyjątkowe oświetlenie. Pierwsze pytanie jakie musicie sobie zadać to; na jaki taniec się zdecydować?
Tradycyjny walc czy szalony rock and roll? Dla tych wszystkich, którzy na parkiecie nie czują się dobrze ( a niestety dla wielu par pierwszy taniec jest bardzo stresującym momentem) szkoły tańca mają w swoich ofertach naukę wraz z choreografią do wybranej przez Was piosenki.
Coraz częściej zdarza się tak, że to małżonkowie nawzajem robią sobie niespodziankę i tańczą dla siebie 🙂 Można powiedzieć, że stało się to nowym trendem. Zazwyczaj to Pan Młody wraz z przyjaciółmi robi show dla Żony 🙂
Sama miałam przyjemność stworzyć taką choreografię. Pani Młoda była bardzo zaskoczona, a zarazem wzruszona:) Na pewno zapamięta to do końca życia!

Tort weselny

Tort jest bardzo ważnym elementem w scenariuszu całej uroczystości. Jest także jedną z atrakcji na weselu. Wjeżdża na salę przy akompaniamencie wyjątkowej muzyki, często przy zgaszonym świetle, udekorowany fontannami świetlnymi. Wszystko po to aby osiągnąć spektakularny efekt!
Tradycja mówi, że jest prezentem Młodej Pary dla gości weselnych.
Dawniej wypiekano kołacz i rozdawano go przed weselem bliskim,
a nawet sąsiadom. Tradycja ta utrzymuje się jeszcze w niektórych regionach Polski, jak np na Śląsku. Z tym, że ciasto zamawiane jest w cukierni:) Darując gościom porcję słodkości, Młodzi wierzą w szczęśliwe życie w małżeństwie. Idąc tym tropem…im większy i bogatszy tort, tym większe szczęście:)

Oczepiny

Oczepiny to niegdyś rytuał przejścia. Panna Młoda, która symbolicznie zrzuca wianek staje się prawdziwą żoną.
Dziś oczepiny zostały nieco zmodyfikowane i Panna Młoda rzucając "wiankiem" (dziś welonem lub bukietem ślubnym) mając zasłonięte oczy rzuca nim a panny tańczące w okół niej, mają za zadanie go złapać. Ta której się to uda następna wyjdzie za mąż.
Ta sama zasada tyczy się panów. Młody rzuca muszką lub krawatem, a kawalerowie łapią. Pan który złapie, najszybciej się ożeni.
………………………………………………………………………………………………………………………….
Po oczepinach mają miejsce zabawy weselne. Od Pary Młodej zależy jakiego typu one będą. Jedni uważają, że jest to obciach i rezygnują z nich. Inni z kolei chętnie się na nie godzą. Zdania są podzielone. A co Wy o tym sądzicie? Wesele z zabawami czy bez?

………………………………………………………………………………………………………………………….
Jak widać tradycji weselnych jest wiele. Czy warto się do nich wszystkich stosować? Mają nam ponoć przynieść szczęście w małżeństwie, więc dlaczego nie?! 🙂
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *